Mezuzy na Kazimierzu

Na Krakowskim Kazimierzu (Polska) niekiedy dostrzec można małe wgłębienie w futrynie bramy bądź drzwi. Jest to ślad przeszłości, miejsce po mezuzach, czyli pojemnikach zawierających fragmentami Tory. W domach zamieszkałych przez ludność żydowską umieszcza się ją zawsze po prawej stronie drzwi, na wysokości ramienia, w pozycji skośnej.

ul. Mostowa 8::Krakowski Kazimierz, Polska::
ul. Mostowa 8
ul. Józefa 42::Krakowski Kazimierz, Polska::
ul. Józefa 42
ul. Szeroka 22::Krakowski Kazimierz, Polska::
ul. Szeroka 22

Mezuza jest po to, aby wypełnić biblijne przykazanie nakazujące napisać słowa Boga na bramach i odrzwiach twojego domu. Ludzie wierzący dotykają mezuzy palcami w geście okazanie szacunku Bogu. Na dzisiejszym Karimierzu, wgłębienia po mezuzach to bolesne przypomnienie wielu rodzin żydowskich, które zmuszone zostały do opuszczenia swoich domów.

ul. Mostowa 4::Krakowski Kazimierz, Polska::
ul. Mostowa 4
ul. Mostowa 6::Krakowski Kazimierz, Polska::
ul. Mostowa 6

Dom pod adresem Rynek Podgórski 2, gdzie znaleźliśmy ślad po mezuzie, ma ciekawą lokalizację. Sąsiaduje on bezpośrednio z kamienicą, gdzie w latach 1941-43 znajdowała się siedziba Judenrat, czyli Rady Żydowskiej, powołanej przez nazistów w celu realizowania ich zarządzeń. Oba te budynki znajdowały się na granicy, wewnątrz krakowskiego getta. Wejście do getta prowadziło przez jedną z czterech bram, zatem wszystkie domy graniczne miały zamurowane bramy, okna były okratowane.

ul. Krakowska 13::Krakowski Kazimierz, Polska::
ul. Krakowska 13
Rynek Podgórski 2::Krakowski Kazimierz, Polska::
Rynek Podgórski 2

Podczas istnienia getta, w kamienicy czynszowej Rynek Podgórski 2 znajdował się zakład tekstylny Juliusa Madritscha, który zatrudniał Żydów mieszkających w getcie. Austriacki przedsiębiorca Madritsch podobnie jak Oskar Schindler, ocalił życie wielu Żydów.


© 2021-25 Maciej Swuliński